mesaj yazmayı unutmayınız


  Spor sağlığımız için gereklidir.

  Paylaş
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  Spor sağlığımız için gereklidir.

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Ptsi 19 Şub. 2007, 17:31


  Diz Eklemlerinizi Güçlendirin
  Diz yaralanmaları ya da dizinizle ilgili ameliyatlardan sonra, sporu ve günlük işlerinizi eskisi gibi yapabilmeniz için bacağınızı kuvvetlendirmeniz gerekir. Bunu evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.


  Koşmaya Hazır mısınız ?
  Koşmaya niyetlenmek kolaydır, hatta başlamak da; ancak sürdürmek sıklıkla zor gelmektedir insana. Uygun bir hazırlık devresinden geçmeden yapılan koşular kendi içinde tehlikeler gizlemektedir.  Yaralanmalarda Soğuk Uygulama ile Tedavi
  Yaralanmaya bağlı, yaralanmış bölgede şişme ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu şişliğin iyileşmeyi olumsuz etkilemesi nedeniyle, yaralanmanın erken evrelerinde hızla giderilmelidir. Yaralanmayla beraber var olan ağrının da başarıyla yok edilebilmesi için soğuk uygulaması oldukça başarılı bir yöntemdir.


  Uygun Ayakkabı Seçimi
  Ayaklarınız günlük yaşamınızda yeterince önemli bir yük altına girmektedirler. Spor yaparken beden ağırlığınızın 3-4 katı fazlası ayaklarınıza yük olarak biner. Bu nedenle özellikle spor ayakkabı seçimi oldukça önemlidir.


  Spor ve Kanser
  Bedensel etkinliğin birçok hastalığın (özellikle kalp damar hastalığının) önleminde yararlı bir araç olabileceği düşüncesi yaygındır. Son yıllarda özellikle spor ve bağışıklık dizgesi (sistemi) konusunda yapılmış olan çalışmalarla kanser hastalığının gelişiminde bedensel etkinliğin önleyici olabileceği ileri sürülmüştür.


  Kuvvet Çalışma İlkeleri
  Kuvvet çalışmalarının biçimi bireylerin gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Ancak iyice yüklenilmeden, birçok birey temel bir kuvvet çalışmasında geçmelidir. Kuvvet çalışmalarına başlamadan artan yük ilkesini bilmek gerekir.


  Kuvvet Geliştirmek için En uygun Mekan
  Sağlıklı bir vücüt için kuvvet geliştirme çalışmlarımızı mutlaka spor salonlarında mı yapmalıyız. yoksa evimizde de yapmamız yeterli olur mu ?

  Uyarıcılar
  Uyarıcılar merkezi sinir sistemi üzerine doğrudan etkiyle uyarım yapan maddelerdir. Metabolizma hızına, beyin, omurilik ve kalp üzerine uyarıcı etkileri vardır. Uyarıcılar sınıflaması içinde yer alan efedrin, psödoefedrin, fenilpropanolamin gibi maddeler grip ilaçlarında da bulunabilirler.


  Size En Uygun Egzersiz Türü Hangisi ?
  Sağlığınız korumak ve hastaysanız sağılınıza kavuşmak için spor yapabilirsiniz. Hergün yapacağınız ölçülü alıştırmalar size bu konuda yardımcı olacaktır.

  Egzersiz Yaparken
  Kendinizi günün gerginliğinden kurtarmak için ya da kendinizi daha iyi hissetmeniz için düzenli spor yapmanız yeterli gelecektir.


  Depresyon ve Aksiyetede Spor Yapın
  Psikiyatrik hastalıkların esas tedavileri ilaçla tedaviye ve psikoterapiye dayanır. Ancak yine de kendinizi bedenen ve ruhsal olarak zinde hissedebilmeniz için spor yapmalısınız. Düzenli olarak yapacağınız alıştırmalarla mizacınız düzelecek, canlanacak, istemediğiniz sakınma ya da kaçınma davranışlarınız (anksiyete) azalacak ve uykularınız düzene girecektir; ayrıca genel sağlığınıza da katkıda bulunmuş olacaksınız...

   Forum Saati Ptsi 21 Ocak 2019, 14:07