mesaj yazmayı unutmayınız


  Danışment

  Paylaş
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  Danışment

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Çarş. 21 Şub. 2007, 20:46

  Danışment ile ilgili bilgi haber ve resimleri burda bizimle paylaşabilirsiniz.



  Muhtarı: Hüseyin ARSLAN (03564753086)
  İlçe merkezinin kuzeydoğusunda, ilçeye 30 km. mesafede yer alan Danişment Köyü'nde toplam 60 hanede 108(2000 Sayımı) kişi yaşamaktadır.

  Danişment Köyü ekonomik olarak tarım ve hayvancılığa dayanan bir köydür. Tarım ürünleri içerisinde en çok buğday, arpa ve fiğ yetiştirilir.

  Ekonominin bir diğer kolu da hayvancılıktır. Gerek arazi yapışı, gerekse iklim Özellikleri bakımından hayvan yetiştirmeye en elverişli yerlerden birisi de Danişment'tir. Ancak, bir yandan göç olgusu, diğer yandan hayvancılığın desteklenmemesi gibi nedenlerden dolayı Danişment Köyü'nde hayvan mevcutu yeterli değildir. Köydeki büyükbaş hayvan sayışı 130, küçükbaş hayvan sayışı da 1000 civarındadır.

  Bulunduğu yer ve konum olarak güzel bir görüntüye sahip olan Danişment Köyü'nün yanı başındaki Göldağı Ormanı doğal güzelliklerle dolu bir yerdir.

  Danişment Köyü'nün yaylası İnekalanı yaylasıdır. Ancak köylüler uzunca bir süredir yaylaya göçmemektedirler.

  Köyün tarihi ile ilgili söylenti ise şöyledir; Köy, çok eskilere dayanır. Ne zaman ve nasıl kurulduğu ke­sin olarak bilinmemekle birlikte 1080 yılında kurulduğu söylen­mektedir. 1084 tarihinde Tokat'ı fetheden Danişment Gazi, buralara kadar gelerek köyün batısındaki deve çayırında otağ kurarak bura­ları zaptetmiştir. Köy ve çevresinin zaptı sırasında ölenlerden üst seviyedeki kişilerin halen köydeki Bey Mezarlığı denilen mezarlıkta yattıkları da kuvvetli bir ihtimaldir.
  Köyün adının da Danişment Gazinin adından dolayı verildiği söylenmektedir. Bir söylentiye göre de köy, şu şekilde ad almıştır: Bu köyde büyük şahsiyetler varmış. Başka yerlerden gelenler bir konu hakkında bu kişilere danışırlarmış. Bundan dolayı köyün adı Danişment olarak kalmıştır.

  Köyden yetişen fakülte ve yüksekokul mezunları şunlardır:
  a) Öğretmen : Ahmet Demiryürek.
  b) Hukukçu : A.Kaya Aydoğan.
  c) Mühendisler: Ali Demiryürek, Dilaver Demiryürek.



   Forum Saati Ptsi 21 Ocak 2019, 14:31