mesaj yazmayı unutmayınız


  KUZBAĞA KASABASI

  Paylaş
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  KUZBAĞA KASABASI

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Çarş. 21 Şub. 2007, 20:56

  KUZBAĞA İle ilgili bilgi haber ve resimleri burda bizimle paylaşabilirsiniz.
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  Geri: KUZBAĞA KASABASI

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Perş. 22 Şub. 2007, 00:32  KASABAMIZIN TARİHÇESİ

  Kuzbağı Beldesi Türklerin Anadoluya girmesinden sonra kurulan Danişmentliler zamanında Türmen ve Avşar boylarının Niksar-Reşadiye çevresine yerleşmesi sırasında
  Delice çayı kenarına kurulan bir yerleşim yeridir.
  Sırayla Danişmentliler,Selçuklular ve Osmanlı devleti sınırları içersinde kalmıştır.
  Osmanlılar zamanında Erzurum eyaletine bağlı Şebinkarahisar sancağının bir köyüdür.
  Belde olarak ele alırsak komşu Akdoğmuş,Doğantepe.Nebişeyh köylerine uzanan cizgiden
  Güneydoğu Bölgesi Amasya Eyaletine bağlı Kuzey ve Doğu kısmı ise Erzuruma bağlıdır
  Not : Belgeler camii Vakfiyeleri ,Köy hudutnameleri ve salma kayıtları bulunmaktadır.
  Eski kayıtlardaki ismi Kozbağıdır ( Ceviz bağı ) 1840 yılı sonrası ismi Kuzbağı 8 Kezeyde bağ ) olarak geçmektedir.8 İskefsir içesine sonradan bağlanmıştır. )
  Kuzbağılı olan Ömer Paşa 1731 Yanıkkale kuşatmasında yeniçeri ağası olarak
  İsmi geçen Ömer Paşa dır.
  Ömer Paşanın mezarı Kuzbağında bulunmaktadır.Kurmuş olduğu Vakıfta Belde
  Hudutları dahi belirtilmiştir. Mezar kitabesinde
  Bu gün bana ise
  Yarın sanadır
  Ömer Paşa ruhuna
  El Fatiha denmektedir.
  Vakıflar Genel Müdürlügünde Vakıf kayıtları mevcuttur
  Kuzbağı Beldesi çevredeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kalesi ( Hisarı ) vardır.
  Kele kapısı kemer ve surları hale durmaktadır. Harebe halindedir.
  Osmanlı Devleti zamanında Baydarlı Beldesi ile Medresesi ( okulu ) olan yerlerden
  Biridir. İlkokul 1930 yılında açılmış 1963 yılına kadar bölge okulu olarak devam etmiş Akdoğmuş . İslamlı. Uluköy öğrencileride burada okumuşlardır
  Okum yazma oranı %90 nın üzererindedir Herçeşit meslekten Üniversite mezunu insanlar yetiştirmiştir şu anda 100 ün üzerinde yüksek tahsil yapan öğrencisi vardır.Ketençukuru güzlesi Erdem kırındaki Akpınar yaylası ilçeye 14 km sitebilize bir yolla bağlıdır.
  Son nüfüs sayımına göre nüfusu 2283 isede Reşadiye Nüfus Müdürlügündeki kayıtlarda
  Nüfusu 3000 in üzerindedir
  Son yıllarda Türkiye genelinde olduğu gibi çok göç vermiştir. Yaklaşık hane sayısı
  450-450 civarındadır. 1999 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. Belediye olarak göçü durdurmak Kuzbağı Beldesini eski görkemli haline getirmek için Belediyenin imkanları doğrultusunda çalışmalar projeler hazırlanmaktadır.

  COĞRAFİ KONUMU
  Beldemiz coğrafi konum olarak Tokat ili Karadeniz Bölgesinin orta Karadeniz bölümünün iç kısımlarında yer almaktadır.Beldemiz dağlık ve engebeli bir görünüm arz etmektedir.Beldemiz yerleşim alanının hemen kuzeyinden Delice çayı geçmekte ve bu çay daha sonra Kelkit Irmağına karışmaktadır.Delice çayının güneyinde oldukça dik yamaçlar bulunmaktadır.Delice çayı kış aylarında devamlı akış göstermektedir.Doğal olarak yaz aylarında debisi düşmektedir.Belde olmadan eski yıllarda Delice çayı üzerinde tam 4 tane su değirmeni bulunmaktaymış, köylü ürettiği buğdayı bu değirmenlerde işleyerek ihtiyaçlarını karşıladıklarını, bu değirmenlerden sadece Kuzbağlılar değil çevre köylerin insanları da yararlanmakta olduğunu günümüzde yaşayan yaşlı insanlar anlatmaktadır. Bu şu anda harabe halindedir, kullanılmaktadır.Ancak elektrikli değirmenlerin çıkardığı undan yapılan ekmeğin su değirmenlerinde yapılan ekmeğin tadını tutmadığı halkımız tarafından belirtilmekte.
  Beldemizin hemen güneyinden Kilise deresi geçmektedir, yaz aylarında kurumakta veya çok az bir akış göstermektedir.Beldemiz 40-27 kuzey enlemleri ile 37-26 doğu boylamları arasında yer almaktadır.Beldemize yakın mesafelerde bulunan köylere uzaklığı kuzeyde Çakıllı 5 km, kuzeydoğuda Ulu köy 5 km, doğuda Keçi köy 6 km, güney doğuda İslamlı köyü 2.5 km, güneyde Akdoğmuş 1.5 km, güneydoğuda İbrahimşeyh 6 km, kuzeybatıda Doğan tepe 7 km mesafede bulunmaktadır.Beldemiz Reşadiye ilçesinin kuzeydoğusunda bulunmakta olup ilçeye uzaklığı 14 km dir.Stabilize yol ile bağlanmaktadır ve beldemizin diğer komşu köyler ulaşım ağı bulunmaktadır.

  İKLİM
  Beldemizde metroloji istasyonu bulunmadığından en yakın Reşadiye ilçesi ve Tokat ilinin iklim verilerine göre beldemiz orta Karadeniz bölümünün iç kesimlerinde bulunması sebebiyle hem Karadeniz iklimi özelliklerinden hem de step karasal iklimin etkisindedir.Genel olarak kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise alçak yerlerde sıcak ve kurak geçerken yüksek kesimlerde serin ve yağışlı geçmektedir.Yıllık yağış miktarı ilçemizde 458,5 mm dir.Beldemiz yağış miktarıda bu oran civarındadır.Yıllık sıcaklık ortalaması 11,9 ºC olup beldemizde hakim rüzgarlar ise kuzeydoğudan esen Poyraz rüzgarıdır.Bunun yanında Gündoğusu rüzgarı da fazlaca esmektedir.Özellikle yaz aylarında güneybatıdan esen Lodos etki olmaktadır.Ayrıca beldemizde doğudan esen gündoğusu rüzgarına soğuk ve sert esmesinden dolayı Sarıyel, Sarıköpek yeli veya Sarıit yeli olarak denilmektedir.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ
  Beldemiz ormanlık saha içerisinde kaldığı için bir çok ağaç çeşidi bulunmaktadır.Özellikle ceviz ağaçlarının çok olması dikkat çekmektedir.Bunun yanında kavak ve söğüt ağaçları çok miktarda bulunmaktadır.Karasal iklim özelliği içermesinden dolayı genellikle (Buğday,arpa ve fiğ) bitkileri ekilmektedir.Sulak alanlarda halkın büyük bir kısmı kendi ihtiyacını karşılayacak kadar sebze ve meyve üretmektedir.Keten çukurunda ormanlık alanların haricinde kalan sahalar mera ve çayır olarak kullanılmaktadır.

   Forum Saati Ptsi 21 Ocak 2019, 13:28