mesaj yazmayı unutmayınız


  CİMİTEKKE KASABASI

  Paylaş
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  CİMİTEKKE KASABASI

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Perş. 22 Şub. 2007, 01:07

  Kasabamızın Tarihi

  Reşadiye'nin kuzeyinde, merkeze 26 Km uzaklıkta bir kasabadır. 550 hanelik kasabada halen 4087 kişi yaşamaktadır. Köyün tarihi hakkında kesin bir şey bilinmemekle birlikte, çok eskilere dayandığı rivayet edilmektedir. Bunun en önemli kanıtı da köy çevresinde sıkça görülen ve hemen hepsi çok eskilere dayanan mezar kalıntılarıdır.
  Köy şimdiki yerine yerleşmeden önce bir kaç kez yer değiştirmiştir. Köyün şimdiki yerinin güneydoğusunda kalan "Eski Köy" denilen yere gittikleri, sonra bir kısmının geri geldiği söylenmektedir.

  1. Dünya savaşı sırasında köyün şimdiki yerinden 60 hanenin "Şadullu" denilen yere gittikleri, sonra bir kısmının geri geldiği söylenmektedir. Doksan Üç harbinden önce köyün 80 hane olduğu, savaşlar sonunda 30 haneye düştüğü de rivayet edilmektedir.
  Ekonomisi daha çok hayvancılığı dayanan Cimitekke'de tarım da ekonominin önemli bir koludur. 3000 koyun, 500 büyükbaş hayvan vardır. Daha çok buğday, arpa ve patates ekimi yapılan köyde sulu tarın yapılmamaktadır. Köyün elektriği, içme suyu, kanalizasyonu, telefonu, sağlık evi, köy konağı vardır. Okuma yazma oranı %85 olan Cimitekke'de beş derslik bir ilkokul vardır. Öğrenci sayısı ise 70 civarındadır.

  Havası ve doğası nedeniyle köy gençleri sportmen yapılıdır. Özellikle burada uzun yıllar kalmış olan Öğretmen Hikmet Erdoğan'ın özverili çalışmaları nedeniyle güreş alanında önemli başarılar elde etmiş olan Cimitekke'li çocuklardan bir kaçı halen Güreş Eğitimi Merkezlerinde hem okuyup, hem de güreş alanında daha bilinçli yetişmektedir.
  Cimitekke doğal güzellikler yönünden de oldukça şirin bir kasabadır. Özellikle Cimban Yaylası harika bir güzelliğe sahiptir. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz ormanı geniş kırları gürül gürül akan dereleri, her biri insana can katan su kaynaklarıyla bir doğa harikasıdır. Kaynaklardan birisi Gülleyik Pınarı'dır. Cimitekke ile Kavaklıdere arasındaki "Delikli Kaya Mağarası" görülmeye değerdir.

   Forum Saati Ptsi 21 Ocak 2019, 14:30