mesaj yazmayı unutmayınız


  NEBİŞEYH KASABASI

  Paylaş
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  NEBİŞEYH KASABASI

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Çarş. 21 Şub. 2007, 20:53

  NEBİŞEYH İle ilgili bilgi haber ve resimleri burda bizimle paylaşabilirsiniz.
  avatar
  cakir60
  Admin

  Mesaj Sayısı : 118
  Kayıt tarihi : 17/02/07

  Geri: NEBİŞEYH KASABASI

  Mesaj tarafından cakir60 Bir Perş. 22 Şub. 2007, 00:37

  NEBİŞEYH KASABASININ TARİHÇESİ


  İlçe merkezinin kuzeyinde 16 km uzaklılıkta yer alan Nebişeyh Kasabasında 400 hane 3001 nüfus vardır.Çal dağının batı eteğinde kurulmuş Nebişeyh beldesinin tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Kasabadakilere göre beldeye adını veren Nebişeyh Melik şahın uç beylerindendir.Nebişeyh’in Mezarı Karahamza mevkiinde bulunmaktadır.Hale belde halkı tarafından ziyaret edilmekte ve korunmaktadır.Ayrıca evliya olarak ta sayılmaktadır.Ancak Beldenin şimdiki yerleşim yeri Nebişeyh’in bulunduğu yerin Güneyinden 3-4 km uzaktadır. Çevre köylere göre olgusunun az olduğu Nebişeyh’te gelenek ve göreneklere aşırı bir bağlılık vardır.  KASABADAKİ TARİHİ ESERLER:

  Köyde tarihi eser Karahamzalı güzle mezrası olarak adlandırılan mevkide köy kurucusu Nebişeyhinin mezarı vardır.  TARİHTE KASABADA YAŞANAN ÖNEMLİ TOPLUMSAL SOSYAL VE SİYASİ OLAYLAR:

  Kasabamız 1939 yılında meydana Erzincan depreminden tamamen yıkılmış ve yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmiştir.  KASABANIN YERİ VE SINIRLARI:

  Beldenin Kuzeyinde Hebüllü ,Keteniği,Kuzey doğusunda Doğantepe köyü güneyinde Kaşpınar ve Güvendik köyü güney batısında ise Taşlıca köyleri vardır.Kuzeyde Dumanlı tepesi Çal tepesi ,Tavşan tepesi ,Baydarlı,Hasanşeyh grup yolu İnkaya mevkii ve harmankaya,Muğamçukuru,Almadibi mevcuttur.  KASABANIN MAHALLE VE MEZRALARI:

  Kasaba üç mahalleden teşekküldür.Caferoğlu, Hürriyet ve Emirşeyh mahalleleri ve ayrıca Karahamza ve Güzle Mezraları vardır.

   Forum Saati Ptsi 21 Ocak 2019, 14:02